Sikeres az egy éves HGC Középvállalati Fejlesztési Program
„Az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft.-nél dolgozzák ki azokat a fejlesztési programokat, amelyek képessé teszik az államot arra, hogy minél jobban, célzottan segítse a vállalkozásokat abban, hogy a számukra nyíló növekedési lehetőségeket kihasználják” – emelte ki Szepesi Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára egy a közelmúltban megrendezett konferencián. Ennek egyik fontos eleme HGC Középvállalati Fejlesztési Program, amely azzal a céllal indult egy éve, hogy megtalálja és támogassa azokat a növekedésre képes vállalatokat, melyek a hazai gazdasági fejlődés gerincét adják, egyúttal hosszútávú partneri együttműködést kínáljunk számukra.
Még a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára jelentette be 2018 januárjában a HGC Középvállalati Fejlesztési Program indulását, amely első komplex, partnerségen alapuló hazai programként a leginkább versenyképes feldolgozóipari kis-és középvállalkozások (High Growth Companies, HGC) fejlesztését célozta meg.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. által koordinált, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) együttműködésében EU-s forrásból megvalósuló HGC Középvállalati Fejlesztési program célja a nagy növekedési potenciállal rendelkező hazai feldolgozóipari kis- és középvállalkozások versenyképességének erősítése.
IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft, mint projektgazda a programban kiválasztott partnereknek részére nyújt testreszabott képzésekkel, a hatékonyságot, a termelékenységet, a munkaszervezést és a rugalmasságot – azaz a versenyképességüket nemzetközi szinten is – befolyásoló tényezők fejlesztésében szakértői segítséget.
A program központi eleme a HGC Akadémia adja, mely modulokból felépített előzetes igényeken alapuló egyedi fejlesztési lehetőséget kínál a gyors növekedésre képes vállalkozások számára. A fejlesztési program keretében a HGC Akadémia eddig több mint 200 vállalkozásnál szervezett célzott, a céges igényeknek megfelelő szakmai műhelymunkát, úgynevezett Work shopokat.
Az első fázist egy vállalkozásfejlesztési programrész követett, amelyben közel 150 vállalkozás immár célzott szakmai „terepen”, többek között folyamat- és technológiai jellegű ismeretekhez juthatott, valós termelési környezetben, szakterületi mentorálással és kapcsolatépítési lehetőségekkel.
Jelenleg a programban résztvevő vállalkozásoknak lehetősége nyílik olyan külföldi tematikus szakmai utakon való részvételre, amely szakmai tudás és tapasztalat-, ill. kapcsolatszerzéshez, továbbá nemzetközi piacbővítéshez segíti őket. A legjobb 40 vállalkozás pedig komplex, gyakorlati képzésben részesül az értékhozzáadó tevékenységük fokozása és az ahhoz igazodó szervezeti fejlesztésükhöz. A gyakorlati képzőműhelyekben a vállalkozások egyedi igényeikhez igazodó segítséget kapnak termék-portfolióbővítésben, termék-fejlesztésben, gyártási rugalmasságban, automatizációban, a digitális eszközök alkalmazásában, a munkaerő-hiány kezelésében illetve menedzsment támogatásban.
A program külön értéke, hogy a vállalkozásoknak lehetőségük van olyan piacbővítési fórumokon is részt venni, amely a nyugat-európai piacra jutáson túl, az új iparágakba való bekapcsolódás lehetőségét is jelentheti számukra.
A résztvevő külföldi nagyvállalatok részéről is nagyon magas színvonalúnak értékelték a találkozókon eddig 27 vállalkozás közel 80 %-ka kapott beszállítói vagy piacbővítési lehetőséget.